-->

D vitamini eksikliği tedavisi nasıl yapılır ?

Yorum Gönder

D vitamini eksikliği nedir ?


Kemiklerde kalsiyum ve fosfat birikimi ile sağlıklı kemiklerin gelişebilmesi için kanda yeterli kalsiyum ve fosfat gibi minerallerin bulunması şarttır. Bunun için D vitaminine ihtiyaç vardır. Çünkü D vitamini bağırsaklardan kalsiyum emilimini sağlayan bir vitamindir.
D vitamini güneş ışınları sayesinde vücudumuzda kendiliğinden üretilebilmesine karşın bazı kişiler yeterinde güneş altında kalmadıkları veya güneş altında kalsalar bile yüksek koruma faktörlü güneş koruyucuları kullanmaları veya hava kirliliği sebebiyle vücuttaki D vitamini üretimi sekteye uğrar.
Ayrıca güneşin ülkemize göre daha az olduğu ülkelerde yaşayanlar ve bununla beraber D vitamininden yoksun gıdalarla beslenenlerde D vitamini eksikliği gelişir.
Daha nadir olarak; midenin çıkarıldığı bazı ameliyatlar, bağırsak hastalıkları, böbrek ve karaciğer hastalıkları ve bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak da D vitamini eksikliği ve buna bağlı olarak yetişkinlerde osteomalasi, çocuklarda ise rikets adı verilen hastalıklar görülür.

D vitamini eksikliği tedavisi nasıl yapılır ?

D vitamini eksikliği saptananlarda tedavi için D vitamini ilaçları verilir. D vitamini, enjeksiyon yani iğne yapılarak verilebildiği gibi, tabletlerle de D vitamini verilebilir. D vitamini eksikliğinin ve vücutta buna bağlı meydana gelen rahatsızlığın şiddetine göre tedavinin dozu doktorunuz tarafından ayarlanır. Buna ek olarak hastanın yaşı da göz önüne alınır. Tedavi şekilleri aşağıdaki gibidir:

1.D vitamini enjeksiyonları: Tek bir D vitamini iğnesi ile 6 aya yakın vücudun ihtiyacı olan D vitamini sağlanmış olur. Her gün ilaç almayı sevmeyen veya ilaç almayı unutan kişiler için en uygun tedavi şekli bu olabilir. Ayrıca, bağırsaklarında emilim bozukluğu olan kişilerde uygulanacak tedavi için de en iyi seçenek budur.

2.Sıvı D vitamini: Damla, şurup gibi sıvı olarak alınabilecek D vitamini formları mevcuttur. Çocukların ilaç içmeye karşı dirençleri nedeniyle sıvı ve şurup formlar çocuklarda rahatlıkla kullanılabilecek D vitamini formlarıdır. Yetişkinlerde de tablet yutma zorluğu çekenlerde kullanılabilir.

3.D vitamini tabletleri: Kapsül, eriyebilen tabletler ve çiğneme tabletleri olarak kullanılabilecek D vitamini formları da mevcuttur.

D vitamini tedavisi sırasında nelere dikkat edilmelidir ?

Yüksek kalsiyum düzeyi olanlar D vitamini almamalıdır.
Karbamazepin, fenitoin, barbitürat gibi ilaçları kullananların ilaç dozunda değişiklik yapmak gerekebilir.
Digoksin kullananlarda D vitamini kullanımı sırasında daha dikkatli olunmalı ve digoksin seviyeleri daha yakından izlenmelidir.
İdrar söktürücü olarak tiazid diüretikleri kullananlar da D vitamini kullanırken dikkatli olmalıdır.

Doktorunuzun bilgisi ve onayı dışında ilaç kullanılmamalıdır.

D vitamini ilaçlarının yan etkisi var mıdır ?

d vitamini

Doktorunuzun önerdiği uygun dozlarda D vitamini ilacı kullanıldığı zaman genellikle bir yan etki görülmez. Ancak D vitamini kanda çok yüksek düzeylere ulaşırsa, D vitamini zehirlenmesi de denen, kan kalsiyum düzeyini çok yükselten bir durum ortaya çıkar.
Bu durumda; susuzluk, aşırı idrar yapma, bulantı, kusma, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi belirtiler görülmeye başlayabilir. Bu durumda kan kalsiyum düzeyini ölçtürmek gerekebilir. Aslında, yüksek doz D vitamini tedavisine başlananlarda kan kalsiyum düzeylerinin takibi önerilmektedir.  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN