-->

D vitamini nelerde bulunur ?

Yorum Gönder
Vücudumuz sağlıklı olması, gelişip büyümesi, hastalıklarla savaşabilmesi ve yaşamını sürdürmesi için vitaminlere gereksinim duyar. D vitamini de bu vitaminlerden biridir.
Yağda eriyen vitaminler sınıfına giren D vitamininin başlıca 2 kaynağı vardır: Birincisi güneş ışığının etkisiyle deride oluşan D vitaminidir. İkincisi ise besinlerle alınan D vitaminidir. Aşağıda, D vitamini kaynakları anlatılmaktadır:

Vücudumuza gerekli olan D vitaminini sağlamak için neler yapılmalıdır ?

d vitamini güneş

Güneş ışığı: Diğer vitaminlere göre vücuda D vitamini sağlamak belki de daha kolaydır. Çünkü bir güneş ülkesi olan Türkiye’nin çoğu yerinde yılın büyük bir kısmı güneşlidir. Bu avantajdan faydalanarak kolayca vücut için gerekli D vitamini karşılanabilir.
Bunun için haftada 2 kez en az yarım saat olmak üzere yüz, eller, kollar ve sırtımızı güneşe maruz bırakmak yeterli olacaktır. Güneşin 290-320 nanometre dalga boyu arasındaki ultraviyole B ışınları deride bulanan 7-dehidrokolesterol adlı maddenin D vitaminine dönüşümünü sağlar.

Uyarı 1: Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta D vitamini üretirken güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalmamaktır.
Bilindiği gibi özellikle yaz aylarında güneş oldukça yakıcı olup, öğle saatlerinde güneşe çıkılmaması önerilmektedir. Buna dikkat ederek, daha erken veya geç saatlerde güneş banyosu yapılmalıdır. D vitamini için deri kanseri olmak hiç de mantıklı değildir.

Uyarı 2: Camın arkasında oturularak güneş ışığından faydalanılamaz. Çünkü, ultraviyole ışınları camdan geçemez. Bu sebeple, D vitamini üretilebilmesi için direk güneş ışığına maruz kalmak gerekir.

Güneşten yeteri kadar faydalanamayanlar neler yapabilir ?

Yüksek enlemlerde yaşayanlar, evden dışarı çıkamayanlar, yatalak hasta olanlar, gün boyu uzun saatler boyunca iç mekanlarda çalışıp güneş yüzü göremeyenler, uzun kış ayları boyunca güneşin etkisiz kaldığı zamanlarda ne yapılabilir?
Bu kişiler D vitaminini aldıkları besinlerden sağlayabilir. Bu besinler şöyle sıralanabilir:

d vitamini somon

Yağlı balıklar: Somon, alabalık, ton balığı, uskumru, ton ve yılanbalığı gibi balıklar D vitamini açısından zengindir. Bunun yanında bu balıkların bir faydası da bol omega-3 yağ asitlerini de içermeleridir.

d vitamini balık

Konserve balıklar: Taze balık yerine, konserve balıklar da D vitamini ihtiyacını karşılar.
Konserve ton balığı ve yine konserve sardalye balığında bol D vitamini vardır.

d vitamini balık yağı

Balık yağı: Yıllar önce teneke kutularda satılan balık yağı özellikle kış aylarında çocuklara içirilirdi. Tadı ve kokusu nedeniyle içimi hayli zor olan balık yağını içirebilmek için annemin portakal ile birlikte bana balık yağı içirmeye çalıştığını hatırlarım. O yıllardan beri portakal yemeyi hiç sevmem! Ancak, 1 çorba kaşığı balık yağında günlük D vitamini ihtiyacının 2 katı kadar D vitamini bulunduğunu öğrendiğimde, annemin çabalarına hak veriyorum. Günümüzde içimi kolaylaştırılan balık yağlarının yanında, kapsül haline getirilmiş balık yağları, kolaylıkla tüketilebilecek ürünler haline gelmiştir.

d vitamini yumurta

Yumurta: Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her öğünde tüketilebilen yumurta iyi bir D vitamini kaynağıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, D vitamininin yumurtanın sarısında bulunduğunun unutulmamasıdır.

Karaciğer: Bazı kişiler sakatat tüketmeyi sevmeyebilir. Ancak karaciğer D vitamininden oldukça zengindir. Ayrıca, A vitamini, demir ve protein de içerdiğinden tüketilmesi oldukça faydalı bir besindir.

d vitamini süt ürünleri

Zenginleştirilmiş içecekler: Başta süt olmak üzere, süt ürünleri D vitamini içerirler. Ancak, özellikle süt D vitamini ile zenginleştirilmiş olarak da satılmaktadır. Bu sütler ve bunlardan yapılan peynir ve yoğurt da D vitamini içeren besinlerdir. Süt dışında, bazı meyve suları da D vitamini ile zenginleştirilmektedir.

D vitamini ile ilgili diğer konular

D vitamini (25 OH D) testi
D vitamini eksikliği tedavisi
D vitamini neden gereklidir
D vitamini eksikliği nedenleri

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN