-->

Rikets nedir ?

Yorum Gönder
Vitamin D eksikliğine bağlı olarak, çocuklarda kemiklerin yumuşaması ve zayıflamasına “rikets” adı verilir.
Raşitizm adı da verilen riketsin sebebi genellikle uzun süreli vitamin D eksikliğidir. Vitamin D eksikliği durumunda besinlerle alınan kalsiyum ve fosfor bağırsaklardan emilemez.
Gelişme çağında olan çocukların kemiklerinin gelişimi yeterli miktarda D vitamini, kalsiyum ve fosfor bulunmasına bağlıdır. Bunların eksikliği çocuklarda rikets adı verilen hastalığın gelişimine neden olur. Bu durum zamanında fark edilerek başta D vitamini olmak üzere eksik maddelerin verilmesi hastalığı iyileştirir.
Farklı bazı nedenlere bağlı olarak gelişen rikets hastalığında ise farklı tedaviler uygulanabilir. Rikets hastalığında iskelet deformiteleri geliştiyse, çeşitli düzeltici ameliyatlar yapılabilir.

Rikets belirtileri nelerdir ?

  • Büyüme geriliği,
  • Omurga, kalça ve bacaklarda ağrı,
  • Kas zayıflığı,
  • Uzun kemiklerin uçlarında genişlemeler, deformiteler.

Rikets sebepleri nelerdir ?

D vitamini eksikliği: Kemiklerde kalsiyum ve fosfat birikimi ile sağlıklı kemiklerin gelişebilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardır. Çünkü D vitamini bağırsaklardan kalsiyum emilimini sağlayan bir vitamindir.
D vitamini güneş ışınları sayesinde vücudumuzda kendiliğinden üretilebilmesine karşın bazı kişiler yeterinde güneş altında kalmadıkları veya güneş altında kalsalar bile yüksek koruma faktörlü güneş koruyucuları kullanmaları sebebiyle D vitamini üretimi sekteye uğrar. Ayrıca güneşin ülkemize göre daha az olduğu ülkelerde yaşayanlar ve bununla beraber D vitamininden yoksun gıdalarla beslenenler de riketse yakalanırlar. Bu kişiler hamile kaldıklarında bebekleri de etkilenir.
Bebeklerin anne sütü ile beslenmeleri çok önemlidir ancak anne sütünde bebek için yeterli D vitamini bulunmadığı için bebeklere D vitamini vermek gerekir.

Bağırsak hastalıkları: Bağırsağın iç yüzünde emilim yapan hücrelerin emilim yapma özelliklerinin kaybolması sebebiyle bazı hastalıklarda bağırsaklar görevini yapamaz. Çölyak hastalığı, iltihabi bağırsak hastalıkları, kistik fibrozis gibi bağırsakları etkileyen hastalıklarda kemik yapımı için gerekli maddeler emilemeyeceğinden rikets gelişir.

Böbrek veya karaciğer hastalıkları: Vitamin D karaciğer ve böbreklerde geçirdikleri işlemlerden sonra aktif hale geldiğinden, bu organlardaki hastalıklar da riketse sebep olabilir.

Rikets kimlerde daha çok görülür ?

rikets
D vitamini içeren gıdalardan yoksun beslenen çocuklar güneşe de çıkmıyorlarsa rikets gelişme riski çok fazladır.
Anne sütü ile beslenen bebekler özellikle risk altındadır çünkü anne sütü rikets gelişmesini engelleyecek miktarda D vitamini içermez. Anne sütü ile beslenen bebekler ayrıca D vitamini almazlarsa rikets gelişmesi kaçınılmaz olur.
Erken doğan bebeklerde rikets gelişme riski daha fazladır.
Bebekler 3 yaşına kadar hızlı büyüme evresinde olduklarından rikets gelişme riski fazladır.
Ten rengi koyu olan bebeklerde rikets gelişme riski daha fazladır çünkü güneşten yeterince faydalanamazlar.

Riketsin tehlikesi nedir?

Rikets olan çocuklarda; büyüme geriliği, iskelet deformiteleri, diş çıkmasında gecikme, dişlerde gelişim anormallikleri olma  olasılığı daha fazladır.

Rikets teşhisi nasıl konur ?

Kan ve idrar testleri: Kalsiyum ve fosfor gibi mineraller ile D vitamini testlerinin düzeyleri tespit edilerek değerlendirilir. Bunlar aynı zamanda tedavi altında olan çocukların izlenmesine de yardımcı olur.

Röntgen: Rikets olan çocuklarda görülen kemik deformite görüntüleri tanı koymaya yardımcı olur.

Fizik muayene: Rikets olan bebeklerin kafatası kemikleri yumuşak, bıngıldakları normale göre büyük ve bıngıldak kapanması gecikmiştir. Rikets olan çocukların bacakları çarpıktır. Ayak bilekleri ve el bilekleri genişlemiş ve kalındır.

Rikets tedavisi nasıl yapılır ?

Rikets olan çocuklarda tedavide D vitamini verilir. Bunun yanında, tedaviye kalsiyum ve fosfor da ilave edilerek kemikler güçlendirilmeye çalışılır. Bunu yaparken doktorunuzun önereceği doz çok önemlidir. Çünkü D vitamininin fazlası zararlı olabilir.
İskelet deformitesi gelişmiş çocuklarda cerrahi düzeltme ameliyatları gerekebilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN