-->

Saç dökülmesi

Yorum Gönder
Saç dökülmesi kadınların ve erkeklerin en büyük sorunlarından biridir. Erken yaşlarda saçı dökülen erkekler başta olmak üzere, saç dökülmesini geciktirmek ve dökülen saçlarını yeniden çıkarmak için türlü işlemler yapılır. Saç dökülmesini önlemek için birçok araştırma yapıldığı gibi, birkaç tel saç çıkarmak için epey para da harcanır.
Saç dökülmesi, kafa derisinden aşırı saç kaybıdır. Sebebe göre saç dökülmesi farklı şekillerde olabilir. Saç dökülmesi birden meydana gelebileceği gibi, yavaş yavaş da olabilir. Saç dökülmesi sadece kafa derisinde olabileceği gibi tüm vücut kıllarının dökülmesi şeklinde de görülebilir. Bazı saç dökülmeleri geçici olurken, bazıları da kalıcıdır.

Saç dökülmesinin çeşitleri nelerdir ?


Kafanın tepesindeki saçlarda incelme: En sık rastlanan saç dökülmesi şekli budur. Alın üzerinden başlayan saç dökülmesi genellikle M şeklindedir. Diğer bölgelerde de saçların yoğunluğunda azalma meydana gelir.

Bölgesel saç dökülmesi: Genellikle çapı 2,5 santim olan büyüklüğünde saç dökülmesinin olduğu tiptir. Bu tip saç dökülmesi sıklıkla sadece kafa derisini etkilese de bazen kaş ve bıyıklarda da görülebilir.

Ani saç dökülmesi: Fiziksel veya duygusal bir şok saçların dökülmesine sebep olabilir. Saçları tararken veya yıkarken avuç dolusu saç elinizde kalabilir.

Tüm vücutta kıl kaybı: Kemoterapide olduğu gibi bazı ilaç tedavilerinde tüm vücuttaki saç ve kıllar dökülebilir. Tedavi tamamlandıktan sonra saçlar ve vücuttaki kıllar yeniden çıkar.

saç dökülmesi kellik

Normalde günde kaç tane saç dökülür ?

Günde 50-100 arasında saç dökülmesi normaldir. Bu miktardaki saç dökülmesi takriben kafa derisinde bulunan 100.000 saç arasında pek de fark edilmez.

Saç dökülmesinin sebepleri nelerdir ?
 • Genetik faktörler,
 • Hormonal değişiklikler,
 • Hamilelik,
 • Tiroid problemleri,
 • Kafa derisi enfeksiyonları,
 • Deri hastalıkları,
 • Kanser ilaçları,
 • Artrit ilaçları,
 • Depresyonda kullanılan ilaçlar,
 • Kalp ilaçları,
 • Tansiyon ilaçları,
 • Fiziksel veya duygusal şok yaşanması,
 • Saç stili.
Ruhsal hastalıklar saç dökülmesine sebep olur mu ?

Bazı ruhsal hastalıklarda saç dökülmesi olabilir. Gerçi buna saç dökülmesi yerine “saç yolunması” da denebilir. Bazı hastalar, saçlarını, kaşlarını ve hatta kirpiklerini yolma eğilimindedir.

Saç stili saçların dökülmesine nasıl sebep olur ?

Saçları düzene sokmak veya bir stil yaratmak için saçların çok sıkı bir şekilde çekilerek bağlanması, saçların dökülmesine yol açabilir.
Ayrıca, saç boyalarının uygunsuz kullanımı, saç şekillendiriciler de saçların zayıflamasına ve dökülmesine sebep olabilirler.


Beslenme ile saç dökülmesi arasında bir ilişki var mıdır ?

Saçların canlılığı beslenme ile çok ilgilidir. Beslenme bozukluğu olanlarda saç dökülmesi görülür. Demir ve proteinden eksik beslenme saçları incelterek zayıflamasına yol açabilir.

saç dökülmesi

Teşhiste neler yapılır ?

Saç dökülmesinin sebepleri arasında tıbbi bir etken olup olmadığını belirlemek amacıyla kan tahlili yapılabilir.
Saç dökülmesini teşhis için "Çekme testi" yapılabilir. Bu testte bir tutam saç çekilerek ne kadarının elde kalacağı belirlenir. Kafa derisine biyopsi de yapılabilir.

Tedavide neler yapılabilir ?

Saç dökülmesi bir hastalığa bağlı ise, o hastalığın tedavisi ile saç dökülmesi durdurulabilir. Bunun dışında, tedavi için kullanılan ilaçlar şunlardır:

Minoksidil: Saç çıkartmak ve saç kaybını önlemek için günde iki kez kafa derisine uygulanır. Bu uygulama sonucunda bazı kişilerin saçlarının daha yavaş döküldüğü, bazı kişilerde ise yeniden saç çıktığı bildirilmiştir. Bazı kişilerde de her iki etki birden görülür. Yeni saç çıkması 3 ay kadar alabilir. Farklı konsantrasyonlarda bulunan minoksidilin yan etkileri arasında saç derisinin tahrişi ve alın veya yüzde saç çıkması gibi durumlar olabilir.

Finasterid: Ağızdan kullanılan hap şeklinde olan bu ilaç ile saç dökülmesi yavaşlarken yeni saç çıkması da görülebilir. Bu ilacın yan etkileri arasında cinsel istekte ve fonksiyonlarda azalma olabilir. Bazı erkeklerde ise düşük de olsa, hızlı büyüyen prostat kanseri riski vardır. Bu ilaç özellikle doğurganlık çağında olan kadınlarca kullanılmamalıdır.

Cerrahi tedavide neler yapılır ?

Saç ekimi: Kafa derisinde saç olan bölgelerden alınan ve birkaç kök saç içeren küçük deri parçaları kel olan bölgelere transfer edilir. Bu işlem farklı seanslarda da yapılabilir.

Kel bölgenin küçültülmesi: Kafa derisinin kel olan bölgesi kesilip çıkartılarak o bölge saçlı deri parçası ile kapatılır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN