-->

Troponin testi nedir ?

Yorum Gönder
Troponin testi, kandaki troponin (TnI veya TnT) seviyesini ölçer. Troponin, vücutta iskelet kası ve kalp kası liflerinde bulunan bir proteindir. Troponin 3 faklı formda bulunur: TnT, TnI ve TnC. Bu üç molekül hep birlikte çalışarak kas kasılmasını sağlarlar.
Troponinler hem iskelet kasında hem de kalp kasında bulunurlar ancak kalbe özgün olan troponinler ile iskelet kasına özgün olan troponinler az da olsa birbirinden farklıdır. Troponinler bu özelliği sayesinde kalp krizi teşhisinde kullanılmaya başlamıştır.
Geçmiş yıllarda kişinin kalp krizi geçirip geçirmediğinin saptanmasında kullanılan bazı laboratuar testleri (CK, CK-MB, AST gibi) ise yerini troponinlere bırakmıştır.

Troponinler nereden salgılanır ?


Normalde kanda hemen hemen hiç bulunmayan veya çok az bulunan kalbe özgü troponinler, kalp kasının hasar gördüğü kalp krizinde, hasarlı hücrelerden dışarı çıkarak kan dolaşımına katılır.
Kanda tespit edilen troponinler; TnT ve TnI’dır. Kalp krizi geçiren bir kişinin kanında krizden ortalama olarak 3-4 saat sonra yükselen troponinler, 10-14 gün kadar yüksek kalabilirler. Hasar miktarı ne kadar fazla ise, troponinlerin kandaki seviyesi de o ölçüde yüksektir.

Troponin testi için gerekli örnek nedir ?

Test genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinde yapılır.

Troponin testi neden yapılır ?

kalp krizi troponin

  • Troponin testi göğüs ağrısı bulunan bir kişide ağrının kalp krizine bağlı olup olmadığının anlaşılması için yapılan bir testtir.
  • Bu test genellikle acil servislerde yapılır ve yapılan bu test sayesinde kalp krizine ne kadar erken teşhis konabilirse, kişinin tedavisi de o kadar erken başlar.
Troponin testi normal değerleri nelerdir ?

Test sonuçları testin yapıldığı laboratuvara, hangi troponin'in ölçüldüğüne, ölçümde kullanılan metoda ve ölçümün yapıldığı cihaza göre önemli ölçüde değişiklik gösterebilir. Bu sebeple normal aralık olarak herhangi bir değer verilmesi uygun görülmemiştir.

Yüksek değerler ne ifade eder ?
  • Kalp kasında meydana gelen hasar (kalp krizi),
  • Kalp kasında iltihaplanma,
  • Kalp yetmezliği.
 Test sonuçları mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

Yüksek duyarlı troponin testleri nedir ?

Troponin testleri aslında aynı troponin molekülünü ölçmektedir. Yüksek duyarlı troponin testlerinin farkı daha düşük düzeylerdeki troponini ölçme kabiliyetidir. Böylece troponin düzeyinde meydana gelen artışlar daha erken tespit edilerek, hastaya daha erken müdahale edilebilme şansı sağlanır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN