-->

Yürüyüş yapmanın faydaları: Kalp ve damar sağlığı

Yorum Gönder
Eklem ağrıları, kalp problemleri, tansiyon, kötü kolesterol yüksekliği veya obezite gibi problemleriniz varsa size önerilebilecek en uygun şey yürüyüş yapmaktır çünkü yürüyüş yapmak kronik hastalık riskini azaltılmasına yardımcı olur. Aslında yıllar önce çıkan koşu yapma modasının tersine eklemleri ve kalbi fazla yormadığı için artık yürüyüş yapmak önerilmektedir. Yürüyüş yapmanın faydaları saymakla bitmez ama bu yazımızda yürüyüş yapmanın kalp ve damar sağlığı ile tansiyon üzerine etkisi anlatılmaktadır.

yürüyüş yapmak

Yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir?

Yürüyüşün kalp sağlığına etkisi:

Yürüyüş kalp sağlığının artırılmasına yardımcı olur. Hareketsiz yaşayan kişiler için en iyi egzersiz yürüyüş yapmaktır. Bu durum özellikle yetişkinlerde kalp ve damar hastalıklarının azaltılmasını sağlar. Amerikan Geriatri Derneğinin dergisinde yayınlanan bilimsel bir araştırmaya göre 65 yaş ve üzeri kadın ve erkelerde her hafta en az 4 saat yürüyüş yapanlarda kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin daha az olduğu bildirilmiştir. Bu sebeple kalp ve damar hastalıklarından uzak kalmak için haftada en az 4 saat ve mümkünse daha uzun sürelerle yürüyüş yapılmalıdır. Belirli bir hastalığınız varsa yürüyüş yapmak için mutlaka doktorunuza danışmanız önerilmektedir.   

Yürüyüşün kan basıncına etkisi:

Birçok kişinin yüksek tansiyon hastası olduğunu duyabilirsiniz. Belki sizin de tansiyonunuz yüksektir ve bunun için ilaç kullanmaktasınız. Yürüyüşün kalp ve damar sağlığı yanında kan basıncının düşmesine yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Japonya’da yapılan bir bilimsel araştırmada hafif hipertansiyonu olan 83 hastanın 12 hafta boyunca günde 10 bin adım atması sağlanmıştır. Bu 12 haftanın sonunda bu kişilerin tansiyonlarının düştüğü tespit edilmiştir. Her gün 10 bin adım atamasanız da tansiyonunuzun kontrol altında tutulması için en az 1 saat yürümeniz önerilmektedir. Tabii ki doktorunuzun da uygun görmesi durumunda!

Yürüyüşün kan dolaşımına etkisi:

Yürüyüş sırasında kan dolaşımı hızlanır. Böylece beyne giden oksijen ve şeker miktarı artar. Bu da beynin daha iyi çalışmasını sağlar çünkü oksijen ve şeker beynin önemli gıdalarıdır. Bu sayede beyin fonksiyonları gelişir ve kişi kendini daha zeki hisseder. Kan dolaşımının artışı kanda bulunan kötü kolesterolü de azalttığı için damar tıkanıklığı azalarak kişinin inme ve felç gibi sağlık problemlerinden uzak kalması sağlanır. Bol oksijen için yürüyüşler özellikle açık havada yapılmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN