-->

Yürüyüş yapmanın faydaları: Kas ve iskelet sistemi

Yorum Gönder
Yürüyüş yapmanın sağlık açısından birçok faydası vardır. Sadece kalp ve damar sağlığı açısından değil, stresten uzaklaşma, uygun vücut ağırlığı, eklem ve kasların sağlıklı kalması açısından yürüyüş yapmanın faydaları saymakla bitmez. Yaşamlarına biraz hareket katmak isteyenler kolayca fiziksel aktivite yapmak isteyenler rahatlıkla yürüyüş yapabilir. Böylece yukarıda sayılan ve sayılmayan birçok fayda sağlamış olurlar. Yukarıdakilere ek olarak kas ve iskelet sistemi de yürüyüşten maksimum fayda sağlar. Ortopedi uzmanları her gün en az 30 dakika olmak üzere yürüyüş yapılmasını öğütler. Bu sayede kas-iskelet sisteminde sadece kemik ve eklemler değil aynı zamanda tendonlar, eklemler ve bağlar da yürüyüşten faydalanır.

yürüyüş yapmanın faydaları

Yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir?


Kapalı alanlar veya salon sporlarında olduğunun aksine yürüyüş yapanların çeşitli spor aletlerine bağımlılığı yoktur. Gereken tek şey yürüyüşe uygun bir çift ayakkabıdır. Ayaklarda stres kırıklarının önlenmesi için yürüyüş için uygun spor ayakkabılar son derece önemlidir.
Açık havada yürümek temiz hava almanızı da sağlar. Mümkün olduğu kadar temiz havada yürünmelidir. Egzoz gazlarının arasında yürüyüş yapmak faydadan çok zarar getirebilir. Bu nedenle parklar, bahçeler gibi yürüyüş yapılabilecek alanlar seçilmeli ve böylece akciğerleri temiz hava ile doldurmalıdır.
Tek başına yürüyüş yapmak yerine birkaç arkadaş beraberce yürünebilir. Böylece sıkılmadan, konuşa konuşa yürüyüş yapılabilir.
Yürüyüş yaparken yanınızda su bulundurmayı ihmal etmemek gerekir. Özellikle yaz aylarında sıcak sebebiyle yürüyüş esnasında vücut epey su kaybeder. Bunu telafi etmek için su içmek gerekir. Böylece hem kendinizi yorgun hissetmez, hem de eklem sıvısı azalmadan kayganlığını sürdürebilecektir.
Bir yürüyüş programına başlamadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Bu sayede yapılacak aktivitenin sağlığınız açısından bir riski olup olmadığı anlaşılabilir.   


Yürüyüşün iskelet sağlığı üzerine etkileri nelerdir?


Eklemlere fazla yük binmediğinden eklemler kolay çalışır.
Kaslar gelişir ve güçlenir.
Kemik kütlesi korunur.   
Artrit gelişmesi yavaşlar.
Kemik erimesi riski azalır.
Eklemlerin esnekliği artar.
Eklemlerin hareket kabiliyeti artar.
Eklem sıvısının dolaşımı artar.
Kalça kırığı riskini azaltır.
İleri yaşlarda mobil kalmanızı sağlar.
Kas ve iskelet kası yaralanma riskini azaltır.
Omurganın stabilitesini artırır.
Vücudun postürünü düzeltir.
Sırt ağrılarını azaltır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN