-->

Yürüyüş yapmanın faydaları: Şeker hastalığı

Yorum Gönder
Yürüyüş yapmak en basit egzersizlerden birisi olabilir ancak kan şekerini düşürmek için çok etkilidir. Bu sebeple yürüyüş yapmanın faydaları dendiği zaman, yürüyüş yapmanın şeker hastalığını kontrol etmede etkili bir araç olduğu da akla gelmelidir. Yüksek kan şekerine sahip olanlar, insülin dozunu artırmaya rağmen şekeri düşmeyenler yürüyüş yaparak kan şekerini düşürebilir. Bu sebeple yürüyüş yapmak için gerekenleri sağlayarak kan şekeri kontrol altına alınabilir.


Yürüyüş yapmanın kan şekerine etkisi nasıl belirlenmiştir?


Amerikan Spor Hekimliği ve Amerikan Diyabet Cemiyeti her gün en az yarım saat tempolu yürüyüş yapılmasını önermektedir. Böylece kan şekeri ve vücut ağırlığı kontrol altında tutulabilir.
Yapılan bilimsel çalışmalarda yürüyüş yapmanın kan şekerini düşürdüğü ve diyabet kontrolu sağladığı gösterilmiştir.
Tip 1 diyabetli hastalarda yapılan bir çalışmada bir grup yemekten sonra 30 dakika yürütülürken diğer grup inaktif kalmıştır. Yemek sonrası inaktif kalan grubun kan şeker düzeyinin yürüyüş yapanlara göre daha fazla yükseldiği tespit edilmiştir. Şeker hastası olmayanlarda yapılan çalışmalarda da benzer sonuca rastlanmıştır.


Şeker hastalarında yürüyüş yapmanın faydaları nasıl elde edilir? 


Yürüyüş yapmaya başlayacak olan kişilerin öncelikle doktoru ile konuşması ve onayını alması gereklidir.
Yürüyüş için uygun ayakkabı ve çorapların sağlanması gereklidir. Şeker hastalarında ayak yaralarının iyileşmesi problemlidir. Ayak yaraları olmaması için gerekli önlemleri almalıdır. Bunun için uygun çorap ve uygun spor ayakkabılarının giyilmesi önem taşımaktadır. Yürüyüşlere başlamadan önce ve her yürüyüş sonrası ayakların olası bir yaraya karşı kontrol edilmesi gereklidir. Çünkü hissedilmeyen acı veya ağrılar nedeniyle kontrol edilmezse meydana gelen yaralar ülserleşebilir ve problemlere sebep olabilir.  
Şeker hastalarında yürüyüş kıyafetleri de önemlidir. Şeker hastalarında vücutta sürtünmeden kaynaklanan yaraların olmaması için hafif, sıkmayan ve vücuda sürtünmeyen kıyafetlerin seçilmesi gereklidir.  
Yürüyüş yapılırken vücudun duruşu da dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Dik durulmalı, çene yere paralel olmalı, gözler ileriye bakmalıdır. Karın kasları kasılarak mide içeri çekilmelidir.
Yürüyüş başlangıcında tempo düşük olabilir. Böylece kaslara yeterli miktarda kan giderek ısınılır. İlk 5 dakikadan sonra tempo artırılabilir. Başlarda 30 dakika yürüyüş zor geliyorsa süre daha az tutulabilir ve günler geçtikçe süre artırılabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN