-->

Brezilya’dan flaş Covid-19 hamlesi

Yorum Gönder

COVID-19 salgını Çin’de başlasa da tüm dünyaya yayılıp can almaya devam etmektedir. Corona virüsü salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olan Brezilya'da hükümet, gelen tepkiler üzerine resmi internet sitesi üzerindeki Covid-19 verilerine erişimi yasakladı. Covid-19 vakalarına ilişkin güncel verilerin derlendiği Worldometer internet sitesine göre, Latin Amerika'da en fazla vaka ve ölümün görüldüğü Brezilya, ABD ve İngiltere'nin ardından dünyada en fazla vaka tespit edilen üçüncü ülke konumunda bulunuyor.


“Kötü bir ekonomi, virüsten daha tehlikedir” sözüyle pandemi sürecine damga vuran Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun corona virüsünü umursamaz tavrı ülkeyi paniğe sürüklemeye devam ediyor.


Nisan ayında Türkiye ile benzer veriler açıklayan fakat daha sonra yetkili birimlerin salgını umursamayan yaklaşımı ve önlem almaması ile birlikte sadece birkaç hafta içerisinde corona virüsü salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri haline gelmesi üzerine Brezilya hükümeti flaş bir karar aldı.

676 binden fazla vaka ile Amerika kıtasında ABD’den sonra en çok vaka görülen ülke olan Brezilya’da hükümetin resmi internet sitesinde yer alan Covid-19 verileri erişime engellendi. Bolsonaro’nun salgın sürecini yönetememesi yüzünden artan eleştirilerle birlikte böyle bir karar alındığı tahmin edilirken, Sağlık Bakanlığı, sadece son 24 saatlik verilerin paylaşılacağını açıkladı.


35 binden fazla insanın yaşamını yitirdiği ve en çok ölümün yaşandığı üçüncü ülke haline gelen Brezilya’da sağlık bakanlığı, son 24 saat içerisinde 27.075 yeni vaka tespit edildiğini ve 904 insanın da yaşamını yitirdiğini duyurdu. Yetkililer son 24 saat içerisinde 10.209 insanın da sağlığına kavuştuğunu dile getirdi.
Karar, gazeteciler ve Kongre üyeleri tarafından yaygın bir şekilde eleştirildi. Verilerin kaldırılması, ülkede arka arkaya 4 gün boyunca koronavirüs kaynaklı 1000'den fazla can kaybının meydana gelmesinden sonra gerçekleşti.
Geçen hafta Brezilya, Covid-19 kaynaklı can kaybı sayısında İtalya'yı geride bırakarak, üçüncü sıraya yerleşmişti.

Ülkede Bolsonaro'nun koronavirüse karşı aldığı önlemleri eleştiren iki sağlık bakanı görevlerinden istifa etmişti.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN