Çörek otu nedir ?

Çörek otu modern tıbbın oldukça ilgisini çeken bitkilerden biridir.

çörek otu

Çörek otu konusunda bütün dünyada yapılmış ve tıbbi dergilerde yayınlanmış yüzlerce bilimsel makale mevcuttur. Bu makalelerde pankreas kanserinden, tedaviye dirençli epilepsiye kadar sayısız hastalık üzerinde tedavi edici etkisi laboratuvar bulguları ve klinik gözlem ile gösterilmiştir. 

Çörek otu hakkında “Ölümden başkasına şifadır” hadisi şerifi de bulunmaktadır.

Türkiye’nin de içerisinde olduğu dünyanın bir çok ülkesinde yetişen ince yapraklı, yaklaşık 40 cm boylarında bir bitkidir. Aslında çörek otu diye kullandığımız küçük siyah tanecikler, bu bitkinin tohumudur.

Çörek otunda hangi maddeler bulunur?

Çörek otu, %21 protein, %38 karbonhidrat ve %35 bitkisel yağlardan oluşur. Linoleik asit, oleik asit, palmitik asit gibi yağ asitleri, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, çinko, bakır, magnezyum, selenyum, fosfor gibi iyonlar, A vitamini, B vitamini ve C vitamini gibi vitaminler içerir.

çörek otu

Ayrıca, bağışıklık sistemi üzerinde etkili olduğu bilinen “thymoquinon” ve “nigellon” gibi maddeler bağışıklık sistemini güçlendiren bazı ilaçlarda hammadde olarak kullanılmaktadır.

Çörek otu vücut korunması üzerindeki etkisini nasıl gösterir?

Nezleden kansere kadar bütün hastalıklarda, vücudun kendini korumak ve hastalığın üstesinden gelmek için bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına ihtiyacı vardır. Çörek otu, pek çok tıbbi araştırmada  insan ve hayvan bağışıklık sistemini güçlendirdiği gösterilmiştir. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler de kolay kolay hastalığa yakalanmazlar.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree