ALS tanı ve tedavisi

ALS’nin erken tanısı kolay değildir çünkü erken dönemde görülen birçok belirti diğer nörolojik hastalıklarda görülen belirtilere benzer. ALS teşhisini koyabilmek için, ALS’de bulunan belirtilere benzer belirtiler gösteren diğer hastalıkları elemek gerekir. Diğer hastalıkları ekarte etmek için kullanılabilecek testler şöyle sıralanabilir:

1. Elektromiyogram (EMG): İnce iğneler şeklinde olan elektrotlar deri üzerinden farklı kasların içine sokularak kasların dinlenme ve kasılma halindeki elektrik aktiviteleri ölçülür. EMG sayesinde elde edilen bulgular ALS teşhisinde yardımcı olur.

2. Sinir ileti çalışması: Bu çalışma, sinirlerin vücudun çeşitli yerlerinde olan kaslara uyarı gönderme kabiliyetini ölçer. Böylece bazı kas hastalıklarında sinir hasarı olup olmadığı anlaşılabilir.

3. Manyetik rezonans görüntüleme: Beyin ve omuriliğin detaylı görüntüleri alınarak, belirtilere sebep olabilecek nedenler araştırılır.

als tedavisi

4. Kan ve idrar testleri: Belirtilere sebep olabilecek farklı hastalıkları elemek için bazı kan ve idrar tahlilleri yapılabilir.

5. Lumber ponksiyon: Genellikle bel omurları arasından sokulan bir iğne yardımıyla beyin omurilik sıvısı (BOS) alınır. Bu örnek laboratuvara gönderilerek bazı tahliller yapılır.

6. Kas biyopsisi: Lokal anestezi altında vücut kaslarından kas örneği alınarak analiz edilir. Böylece ALS yerine bir kas hastalığı olup olmadığı araştırılır.

Tedavi

ALS’nin bilinen bir tedavisi yoktur. Uygulanan tedaviler, görülen belirtilerin ağırlaşmasını yavaşlatmak ve hastaların yaşam kalitesini mümkün olduğu kadar iyileştirmek için yapılan semptomatik tedavilerdir. ALS tedavisi ile nöroloji uzmanları ilgilenir.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree