Beyin tümörü nedir ?

Beyin tümörü, beyinde anormal hücrelerin büyüyüp çoğalarak bir kitle oluşturmasıdır. Santral sinir sisteminde meydana gelen tümörlerin %85-90’ını beyin tümörleri oluşturur.

Beyin tümörleri çeşitli tiplerde olabilir. Bazı beyin tümörleriiyi huylu” iken bazıları ise kötü huylu tümörlerdir. İyi huylu tümörler kansere sebep olmasalar da kafatası gibi kapalı bir bölgede yer aldıklarından büyümeleri durumunda çeşitli belirtilere yol açabilirler. Kötü huylu tümörler ise beyinde kansere sebep olan tümörlerdir.

Tüm yaş gruplarında görülebilen beyin tümörleri yerleşim yeri, kişide ortaya koyduğu belirtiler ve büyüklüğüne göre farklı şekillerde tedavi edilirler.

Birincil (primer) veya ikincil (sekonder) beyin tümörü ne demektir  ?

Beyinde görülen tümörler beyin hücrelerinden köken alabileceği gibi, vücudun farklı yerlerinde meydana gelen kanserlerin beyine yerleşmesi ile de gelişebilirler.

Beyindeki hücrelerden ortaya çıkan beyin tümörleri birincil beyin tümörleri olarak adlandırılırken, vücudun diğer yelerinden gelen hücrelerin meydana getirdiği beyin tümörleri ikincil veya metastatik beyin tümörleri adını alır.

beyin-tumoru-nedir

Birincil beyin tümörlerinin geliştiği hücreler nelerdir ?

Bu tip beyin tümörleri, beyin hücrelerinden veya beyin zarı hücrelerinden gelişebilir.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree