Çağımızın Hastalığı AİDS

AİDS,  kan ve cinsel ilişki yolu ile bulaşan bir hastalıktır. İngilizce adı ”Acquired Immuno Deficiency Syndrome” olan  hastalığın, Türkçedeki karşılığı ”Edinilmiş İmmün Yetmezlik Sendromu”dur. Dilimize İngilizce ismin baş harflerinden oluşan kısaltma AİDS hastalığının adı olarak geçmiştir.

Hastalığa HİV, (Human Immune Deficiency Virus) adındaki bir virüs  sebep olmaktadır. HİV virüsünün en önemli özelliği vucudun bağışıklık sistemini etkisiz hale getirmesidir. Normalde mikroplara karşı dirençli olan vücut, HİV virüsü vucuda girdikten sonra, bağışıklık sistemini etkisiz hale getirir ve vucut en basit mikroplara bile karşı koyamaz duruma gelir. Vücut, mikropların sebep olduğu bu  enfeksiyonlara direnemez  sonunda ölümle sonuçlanır.

İlk olarak 1981 yılında ABD’de keşfedilen HİV virüsü, Türkiye’de 1985 yılından itibaren görülmeye başlanmıştır. En başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere, büyük şehirlerde ve özellikle turistik yörelerde daha çok görülmektedir. Belirlendiği günden bu güne kadar dünyanın her tarafına hızla yayılmış ve binlerce insanın HIV virüsü yüzünden öldüğü kayıtlara geçirilmiştir.

AİDS’in gerçek kökeni bilinmemekle beraber, en geçerli görüş AİDS hastalığının Afrika kökenli olduğudur. Afrika’daki yeşil maymunların taşıdığı bir virüs insanlarda rastlanan AİDS virüsüne çok benzemektedir. Bilimsel tahminler maymunlarda rastlanan virüsün doğal ortamda organizmalar içinde yaşamını sürdürerek, mutasyon geçirdiği ve burdanda insanlara geçtiği üzerinde yoğunlaşmaktadır. Görülen mutasyonun çok nadir olduğu da görüşler arasında yer almaktadır.

Bir başka görüş ise HİV virüsünün biyolojik silah olarak üretilmek istendiği fakat sonucun etkisi uzun sürede görüldüğü için araştırmalara devam edilmediği, ve bir ara nasıl olduysa laboratuvar dışına çıkarılarak insanlara bulaştırıldığı üzerinedir.

çağımızın hastalığı aids

Yeşil maymunlar Afrika’nın çoğu bölgesinde lezzetli bir yemek olarak görülmektedir. HİV Virüsünün maymunlardan insana iyi pişmemiş organlardan ya da etlerin pişirilmeye hazırlanırken meydana gelebilecek kesik vb. gibi yaralardan bulaşmış olabileceği de düşünülmektedir. Çünkü bilindiği gibi HİV virüsünün bulaşma yollarının en önemlilerinden biri kandır. AİDS hastalığının ilk insana bulaşması böyle olmuştur.

aids

Bundan sonra hastalık diğer insanlara seksüel birleşme ve uyuşturucu kullanımı ve kan transferleri sırasında yayılmıştır. Afrika devletlerinin bir çoğu bu görüşün mantıklı olduğunu savunmaktadır. Bu olayların hiçbiri ırkla ilgili değildir.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree