Parkinson hastalığı ve belirtileri

Parkinson hastalığı, sinir sisteminin ilerleyici bir hastalığı olup, kişinin hareketlerini etkiler.

Beyinde “substantia nigra” (siyah cisim) adı verilen bölgede dopamin üreten hücrelerin kaybı nedeniyle dopamin eksikliği meydana gelir. Azalan dopamin “bazal ganglia” adı verilen bölgeye yeterli sinyal gönderilememesine yol açtığından, hastaların hareket sistemi ile ilgili problemler ortaya çıkar. Çünkü bu bölge insanın hareketlerinin koordine olmasını sağlayan ve bunu dopamin adlı kimyasal madde sayesinde yapan bir bölgedir. Görülme sıklığı binde 3 civarında olup Türkiye’de yaklaşık 60.000 Parkinson hastası olduğu tahmin edilmektedir.

Bu hastalık pek fazla bilinmese de zaman zaman bazı ünlü kişilerin Parkinson hastalığına yakalandığının açıklanmasıyla gündeme gelmektedir. Yıllardır boksör Muhammed Ali, aktör Michael J. Fox gibi ünlülerin bu hastalığa yakalandıkları bilinmekteydi. Yakın zamanda vefat eden Robin Williams’ın da hastalığı başlangıç safhasında olduğu ölümünden sonra eşi tarafından açıklandı.

Robin Williams parkinson

Yaşam kalitesinin artması ve nüfusun yaşlanması sebebiyle bir ileri yaş hastalığı olan Parkinson hastalığı önümüzdeki yıllarda çok daha sık duyulmaya başlayacaktır.

Parkinson hastalığı nasıl gelişir ?

Hastalık yavaş yavaş gelişir. Önce zar zor fark edilen ve en bilinen belirtisi olan titreme ile kendini gösterir. Zaman ilerledikçe, hastalık tüm hareketlerin yavaşlamasına sebep olur. Ayrıca, yüzde ifadesizlik, yürürken kolların sallanmaması da tipik belirtilerindendir. Giderek konuşma da bozulur ve hastalığın bulguları zamanla kötüleşir.

Hastalık tamamen tedavi edilemese de kullanılan ilaçlarla belirtilerin bir miktar düzelmesi sağlanabilir.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree