İnsülin testi nedir ?

İnsülin testi, kandaki insülin hormonunun seviyesini ölçer. Pankreas tarafından üretilen insülin kandaki şeker seviyesi yükseldiği zaman salınan bir hormon olup, kan şekerinin hücrelere taşınması ve hücre içinde enerji elde edilmesini sağlayan bir hormondur.

İnsülin kan şeker düzeyini düşürdüğü gibi, kan yağlarının metabolizmasında da rol oynar. İnsülin hormonunun yetersiz üretimi veya bol miktarda üretilse bile etki gösterememesi (insülin direnci) durumunda şeker hastalığı meydana gelir.

Şeker hastalığında kandaki şeker miktarı yükselir ve şeker vücuttaki hücrelerin çoğuna giremez. Kan şekerinin yükselmesi; böbrekler, kalp ve damarlar, sinirler ve gözlerde problemlere sebep olur. Bunun tersine, insülinoma gibi bir tümörün varlığında çok fazla insülin üretimi ise kan şekerinin aşırı düşüşüne yol açarak hayatı tehdit edebilir.

İnsülin nereden salgılanır ?

İnsülin, pankreas beta hücrelerinde üretilir ve gerektiğinde salgılanmak üzere burada depo edilir. İnsülinin salgılanmasında düzenleyici rol kan şekerine aittir. Kan şekerinin yükselmesi ile pankreas beta hücrelerinde depolanmış olan insülin salgılanarak kana karışır. Salgılanma sonrası karaciğerden ilk geçişte takriben %50’si ortadan kaldırılır. Buna bağlı olarak, insülinin yarı ömrü 4-9 dakika arasındadır.

İnsülin testi için gerekli örnek nedir ?

Test koldan alınan kan örneğinde yapılır.

insulin

İnsülin testi neden yapılır ?

  • Tip 2 şeker hastalığında insülin tedavisine ne zaman başlanacağının belirlenmesi,
  • Pankreasta üretilen insülin miktarının belirlenmesi,
  • İnsülin direncinin tespit edilmesi,
  • Kan şeker düzeyinin sebebinin belirlenmesi,
  • İnsülinoma teşhisinin konulması,
  • Adacık hücre nakli ameliyatlarının başarısının saptanması gibi amaçlarla tek başına veya kan şekeri ve c-peptid gibi testlerle birlikte istenebilir.
BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree