Tokluk kan şekeri kaç olmalıdır?

Tokluk kan şekeri yemek yemeye başlanan andan 2 saat sonra alınan kandaki şeker seviyesidir. Tokluk kan şekeri testi genellikle sabahları yapılır. Bu sebeple kahvaltıya başlanan zaman not edilir ve ikinci saat dolunca kan alınarak şeker seviyesi belirlenir.  

Tokluk kan şekeri düzeyi şeker hastalığı riskinin belirlenmesi açısından açlık kan şekeri (AKŞ) kadar önemli bir tahlildir. Bu sebeple sağlık kontrollarında veya şeker hastası olan kişilerin tedavi takiplerinde tokluk kan şekerinin de tespitinin yapılması gerekir.

Tokluk kan şekeri nasıl ölçülür?

Tokluk kan şekeri kelimelerinin baş harflerinden oluşan TKŞ kısaltması ile de bilinen bu test için adından da anlaşılacağı gibi tok olmak gerekir. Ancak her tokum diyene bu test yapılamaz. Tokluğun belli bir şartı vardır.

Tokluk kan şekeri testi için ağıza ilk lokma alındıktan itibaren süre tutulması gerekir. O andan itibaren tam olarak iki saat geçmesi ve tokluk kan şekeri testi için kan alınması gerekir.

tokluk-kan-sekeri-kac

Tokluk kan şekeri için nasıl bir hazırlık yapmak gerekir?

Tokluk kan şekeri tahlili için yapılması gereken hazırlık yemek yemektir. Diğer birçok tahlilin aksine tokluk kan şekeri tahlili için yukarıda bahsedildiği şekilde yemek yemek ve tok olmak gerekir.

Tokluk kan şekeri için gerekli örnek nedir ve nasıl alınır?

Tokluk kan şekeri testi için genellikle koldaki bir toplardamardan kan almak gerekir. Sağ veya sol koldaki uygun bir damardan kan alabilmek için dirsekten 4-5 parmak yukarıdan bir turnike bağlanır. Bu turnike kolu sıkıştırır ve kan alınacak damarın daha kolay bulunmasını sağlar.

Genellikle açlık kan şekeri ve tokluk kan şekeri beraber istenir. Ortalama olarak 8-10 saat arası aç kalan kişi sabah açlık kan şekeri testi için kan verir (Bakınız: Açlık kan şekeri). Aynı gün kan alınması kan verecek kişi için daha kolay olduğundan kahvaltıya başlarken saat tutularak ikinci saatte tokluk kan şekeri için de kan alınır (Bakınız: Tokluk kan şekeri). Böylece aynı günde hem açlık kan şekeri hem de tokluk kan şekeri için kan örneği verilmiş olur.

Tokluk kan şekeri nasıl ölçülür?

Tokluk kan şekeri ölçümü ile açlık kan şekeri ölçümü arasında bir fark yoktur. Aradaki tek fark ölçüm için kan örneğinin açlık kan şekeri tahlili için en az 8-10 saat aç iken alınırken tokluk kan şekerinde tahlili için 2 saat tok iken alınmasıdır.

Büyük laboratuvarlarda kan örneğinden elde edilen serum otoanalizör adı verilen cihazlara verilerek kan şekeri ölçülür ve tokluk kan şekeri olarak rapor edilir.

Tokluk kan şekeri şeker ölçüm cihazı ile de ölçülebilir. Evinde şeker ölçüm cihazı olanlar yukarıda anlatılan kurala uyarak tokluk kan şekerini ölçebilir. Çıkan sonuç not edilerek doktora bildirilir ve doktorun değerlendirmesine göre davranılır. 

 

Tokluk kan şekeri kaç olmalıdır?

Tokluk kan şekeri sonucu normal kişilerde 140 miligram/desilitre (mg/dL)’nin altında olmalıdır.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

31 Yorum