Hepatit C nedir ?

hepatit C

Hepatit C nedir ? Hepatit C virüsünün sebep olduğu karaciğer enfeksiyonuna “hepatit C” adı verilir. Hepatit C virüsü bulaşan kişilerin 1/4’ü akut enfeksiyon evresinden sonra iyileşirken, geri kalan hastalar virüsü vücutlarında uzun süre taşıdıklarından hastalık kronik hale gelir. Kronik hepatit C enfeksiyonu; karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri gibi çok ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Hepatit C nasıl bulaşır ? Bu enfeksiyon da hepatit B gibi enfekte kan yoluyla oluşur. Özellikle uyuşturucu bağımlılarının kullandıkları iğneler ortak kullanılırsa veya vücuda dövme, piercing gibi yapılan uygulamalarda kullanılan cihazlar yeterli bir şekilde sterilize edilmemişse, virüsün bulaşmasına sebep olur. Cinsel ilişki yoluyla da geçebilen hepatit C enfeksiyonu yine hepatit B’de olduğu gibi doğum esnasında anneden bebeğe geçebilir. Anne sütünden bebeğe geçiş bildirilmemiştir. Ayrıca yiyecek ve içeceklerin paylaşımı, sarılmak, öpüşmek gibi durumlarda hastalık bulaşmaz.

Hepatit C’nin seyri nasıldır ? Akut Hepatit C enfeksiyonu da fark edilmeden geçirilebilir. Yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma, gözlerde ve ciltte sararma, idrarın çay rengi olması, dışkının renginin açılması gibi akut hastalık bulguları görülebilir. Akut Hepatit C enfeksiyonu sonrası 6. ayda kan veya karaciğerde hala virüs tespit edilebiliyorsa enfeksiyon kronik hale gelmiş demektir. Kronik hepatit C enfeksiyonları, virüsü alan kişilerin %60-80’inde gelişir. Kronik hepatit C hastalığına yakalananların %20-30’unda siroz gelişir. Ayrıca bu hastalarda karaciğer kanseri gelişme riski de fazladır.

Hepatit C nasıl tespit edilir ? Kan tahlili ile hepatit C virüsüne karşı vücutta üretilen antikorların tespiti ile tanı konur. Ayrıca, virüsün genetik materyalinin tespiti için polimeraz zincir reaksiyonu adı verilen yönteme dayanan testler yapılabilir.

hepatit c virusu

Hepatit C’den nasıl korunulur ? Hepatit C enfeksiyonundan koruyucu aşı henüz geliştirilememiştir. Yukarıda sayılan bulaşma yollarının iyi bilinerek alınacak önlemler bulaşmayı engelleyecektir. Hepatit C hastaları da hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla herhangi bir yaralanma durumunda kanlarının etrafa bulaşmaması için ellerinden geleni yapmalı, kişisel olarak kullandıkları ve kanları ile enfekte olması muhtemel jilet, diş fırçası gibi eşyalarını paylaşmamalıdır. Dövme veya piercing gibi uygulamalar yaptıracakları zaman mutlaka ilgili kişileri uyarmalıdırlar.

Hepatit C hastaları, eğer daha önce geçirmediler ise, koruyucu olması açısından A ve B hepatit aşılarını yaptırabililer.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree