İdrar hakkında bilmemiz gerekenler

Gece idrar yapmak için uyanmak normal midir ?

gece idrara kalkma

Çoğu insan ortalama 8 saatlik gece uykusu boyunca idrar yapmak için uyanmaz. Ancak, yatma zamanına yakın çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin tüketimi, alkol tüketimi veya sadece bol sıvı alımı gece 1 kez idrar yapmak üzere uyanmanıza sebep olabilir. Fakat idrar yapmak üzere birden fazla uyanmanız durumunda, aile hekiminize veya bir sağlık kuruluşuna başvurarak durumu bildirmenizde fayda vardır. Çünkü, şeker hastalığı, kalp ve böbrek hastalıkları, erkelerde prostat rahatsızlıkları geceleri sık idrar yapma ihtiyacına sebep olabilir.


İdrarınız neden kokar ?

İdrar yapıldıktan sonra bekletilirse kokar. Bunun sebebi idrara bulaşan bakterilerin çoğalması sebebiyle ürettikleri ve salgıladıkları birtakım maddelerdir. Bazen de idrar yaparken her zamankinden değişik bir kokusu olduğunu fark ederiz. Eğer bir enfeksiyon bulunmuyorsa, tüketilen bazı besinler buna sebep olabilir. Örneğin pastırma yedikten birkaç gün sonra sadece idrarımız değil terimiz bile pastırma kokar. Çok lezzetli olsa da sadece bu yüzden pastırma yemekten kaçınanlar vardır. Bunun sebebi, yenen maddenin sindirimi sonrası ortaya çıkan maddelerin vücuttan idrar yoluyla atılışı esnasında koku çıkarmalarıdır. Pastırma örneğinde olduğu gibi bazı baharatlar tüketildiğinde de idrar kokusu hissedilebilir. Ancak idrardaki bazı kokular, özellikle bebeklerin idrar kokusu bazı hastalıkların göstergesi olabileceğinden mutlaka doktorunuza danışılmalıdır.

Yeterli su içtiğinizi idrara bakarak nasıl anlarsınız ? 

Günde  içtiğimiz su miktarının yeterli olup olmadığı idrarınıza bakarak anlaşılabilir. Normalde günde 2-2.5 litre su içmemiz önerilir, ancak bazen bu miktar bile yeterli olmayabilir. Bunun en güzel göstergesi idrarınızın rengidir. Sağlıklı bir kişinin idrar rengi koyu sarı ise yeterli miktarda su içmiyor demektir. İdrar rengi iyice açık ve su gibi şeffaf ise o zaman yeterli miktarda su içtiğimiz anlaşılabilir.

İdrar renk skalası

 

Pembe veya kırmızı idrar neyi ifade eder ?

kanlı idrarİdrar renginiz pembe veya kırmızı ise en kısa sürede muayene olmalısınız. İdrar yollarınızda bir taş bulunması, idrar yolları enfeksiyonları, böbrek hastalıkları veya mesane kanseri idrarınızın kırmızı renkli olmasına sebep olabilir.

Eğer idrarı boyayan pancar gibi bir besin veya vitamin gibi ilaç almadıysanız, idrarın pembe veya kırmızı olması, idrar yollarında bir kanama olduğunun göstergesidir. Bu kanama, az miktarda ise idrarın renginde belirgin bir değişikliğe sebep olmayabilir.

Bu durumda mikroskobik inceleme ile idrar yollarında kanama varlığı tespit edilebilir. Aşırı kanamalarda ise yandaki şekilde olduğu gibi idrar rengi kırmızıya dönüşür.

İdrarını tutmak zararlı mıdır ?idrar tutma

İdrarınız geldiğinde uzun süre tutmamalısınız. İdrar uzun süre tutulduğunda, özelliklerde kadınlarda, enfeksiyonlara sebep olur. Bu nedenle idrarınız geldiğinde en yakın tuvaletin yolunu tutun!

 

Günde idrara kaç kez çıkılır ?

Çoğu kişi günde 6-8 kez idrara çıkar. Ancak eğer çok su içiyorsanız idrara çıkış sayınız 10’u geçebilir. Bol su içtiğiniz için sık tuvalete gitmek normal olabilir. Ancak, sürekli susamak ve sık sık idrar yapmak özellikle şeker hastalığını işaret eder. En kısa zamanda bu bulguyu doktorunuza danışmanız gerekir. Şeker hastalığının bu belirtisini bilmeniz, hastalığınızın erken dönemde teşhisini sağlayabilir. Yüksek tansiyonda kullanılan idrar söktürücü gibi bazı ilaçların da daha sık tuvalete gitmenize sebep olacağını unutmayınız.

İdrar yolu enfeksiyonlarına kadınlarda neden daha fazla rastlanır ?

 

idrar yolu enfeksiyonu

Kadınların idrar yolları erkeklere göre daha kısadır. Bu sebeple bakterilerin idrar torbasına ulaşmaları da daha kolaydır. Böylece kadınlar erkeklere göre daha fazla idrar yolu enfeksiyonuna yakalanırlar. Doğum kontrol yöntemi olarak sperm öldürücü veya diyafram kullanan kadınlarda da enfeksiyon riski fazla olduğundan, kadınlara cinsel ilişki sonrası idrar yapması tavsiye edilir. Ayrıca doğum kontrol yöntemini değiştirmek de düşünülmelidir.

 

İdrar yaparken yanma ve acı hissedilirse ne yapılmalıdır ?

İdrar yaparken yanma ve acı hissedilmesi genellikle idrar yolu enfeksiyonunu işaret eder. Ancak bunun yanında daha nadir de olsa, kullanılan sabun, deterjan gibi maddelere hatta kullandığı tuvalet kağıdına olan duyarlılık da idrar yaparken acıya sebep olabilir. Bazen bir böbrek taşı da benzer şikayetle sebep olabilir. Bu yakınmalar olduğunda vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.   loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Anti-Spam Protection by WP-SpamFree

181 Yorum